Evlatlarımız İradeli Bir Birey Nasıl Olabilir?

Evlatlarımız İradeli Bir Birey Nasıl Olabilir?

Müslüman Anneler ve Babalar lütfen dikkat!

  • Evet, hayat gerçekten çok zor ve sıkıntılı, bu bir gerçek. Ama ne olursa olsun evinize girdiğiniz andan itibaren bu sıkıntıları çocuklarımıza hissettirmemeniz gerekir. Tabi bu şu anlama gelmemeli, çocuklarımızı dünyanın gerçeklerinden soyutlayalım onları bir fanusta büyütelim anlamına gelmemeli
  • Çocuklarımız hayatta karşılaştığımız sorunları çözmek için mücadelemizi görmelidir, sabrımız hissetmelidir, sorunlar karşısında soğuk kanlı tavrımızı algılamalıdırlar. Tam bu noktada Allah’la olan dertleşmemize tanık olmalı, bunu birebir yaşamalıdırlar. Mesela çocuğunuz,  yaşadığınız sıkıntıları Yaratıcınıza nasıl anlattığınızı görmeli, namazınızın sizin için ne kadar önemli ve müstesna vakitler olduğunu yaşayarak keşfetmeli zihnine iyice yerleştirmeli.

Bunu nasıl mı yapacağız?

Şöyle bir örnekle anlatalım: Siz öyle bir ailesiniz ki, haftanın en az üç gecesini Kur’an’la geçiriyor ve bu gecelerde Teheccüd dediğimiz bir namazı kılıyorsunuz. Namazdan sonrada eşinizle karşılıklı oturup, sizi yoktan var edene dua edip yalvarıyorsunuz, evinizin dirliği ve huzuru için göz yaşlarıyla yakarıyorsunuz. Tam da bu esnada uyuyan evladınız uyanıyor ve sizi bu hal üzere görüyor. Bunun üzerine size, anne baba siz neden ağlıyorsunuz ne oldu? diye soru soruyor, sizde evladım Elhamdülillah bir sıkıntımız yok, her şey istediğimiz gibi iyi gidiyor dediniz.(veya tam tersi ‘evladım çok borcumuz var, ailemizin sorunları çok, bu sorunların çözümü için çok çalışıyoruz ama yeterli olmuyor, bizde Allah’ımızla bu sorunlarımızı paylaşıyoruz ve ondan bize yardım etmesini istiyoruz, bunun için ağlıyoruz, dediğimizde) hemen çocuğunuz ikinci soruya geçecek ve size, o zaman neden ağlıyorsunuz diye soracaktır, bunun üzerine sizde ‘evlat biz Allah’ımızı çok seviyoruz verdiği nimetlere karşı hakkıyla teşekkür edemiyoruz, bunun için gecenin bu saatinde namaz kılıp Allah’ımıza kulluğumuzu göstermeye çalışıyoruz, derseniz, o çocukta Allah algısı sizce nasıl olur? çocuğun aklında Allah kavramı nasıl bir şekil alır.

Ben söyleyeyim, o çocuk artık sıkıntıya düştüğü anda çareyi Allah’la dertleşmede arayacaktır. sıkıntılarının çözümünü kullukta arayıp bulacaktır. kısacası sahabenin İslam anlayışına kavuşacaktır. 

şunu da ifade edelim ki sizler ebeveynler olarak,

  •  İlla ki hayatın zorluklarını çocuklarımıza göstermek istiyorsanız, o zaman çocuklarınızın önünde yılgınlık göstermeden, hayatla nasıl mücadele edip, ne olursa olsun pes etmediğinizi, onlara göstermeniz gerekmektedir.
  •   Kıymetli veliler sakın unutmayın, çocuklarınız sizi 24 saat boyunca, hatta uykunuz da dahil olmak üzere, her saniye takip ediyor, gözetliyor ve hayatı sizin gibi yaşamaya çalışıyorlar. Yani hayatlarını sizin hayatınıza benzetmeye çalışıyorlar. Doğrusunun da bu olduğuna inanıyorlar. Sizler onların, olmak istediği güçlü ve her istediğini yapan varlıklarsınız.

Neden mi?

  • Çünkü onlar mutluluğu, güveni, sevgiyi kısacası hayata ait her ne varsa sizin şahsınızda, sizden öğreniyorlar. Özellikler çocuklarımızın önünde attığınız her adımı düşünerek, ölçerek ve muhtemel neticelerini tahmin ederek atmak zorundayız. Aksi takdirde evladımız heder olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow