KUR’ANDA VAR OLAN DURUMUMUZU

KUR’ANDA VAR OLAN DURUMUMUZU

KUR’ANLA KENDİMİZ DÜŞÜNMEK

Kur’an, biz Müslümanlara şöyle bir yol çiziyor.” Ey insan’ Ey Müslüman! Biz senin göğsünü rahatlatmadık mı? Göğsündeki, sıkıntını biz gidermedik mi ki, o sıkıntı senin belini bükmüş seni ezmişti. Bununla da yetinmeyip seni ve senin şanını yüceltmedik mi?

Ey insan! Ey Müslüman! Şunu asla unutma ‘ Her zorluğun ardından bir kolaylık-her kolaylığın ardından bir zorluk koyduk. (şöyle de anlaşılabilir bu ayet: biz zorluğun içinde kolaylığı, kolaylığın içinde de zorluğu koyduk.) o zaman zorlukla karşılaştığın zaman asla pes etme ve şunu da iyi belle, kolaylığa da denk gelirsen asla gevşeme. Her daim aklında bulundur ki, bir işi bitirdiğinde boş boş bekleme hemen bir başka faydalı ve yararlı işle meşgul ol ve işini de hakkıyla ve layığı ile yap ki, o işin Rabbine arz edildiğinde mahcup olmayasın. Onun için bir işi bitirdiğinde hemen bir diğer işe yönel ve o işi yaparken de bolca Rabbini an.

Evet, Aziz düşünen varlık!

 İşte Müslümanın dünya hayatında kendisine yaratıcısı tarafından çizilen yol. Bu yola uyan birey mutlu olur, huzurlu olur, hesabı kolay olur, kimseye minnet etmez ve kimseyi de minnet altında bırakmaz. Bu kişi sâdık ve saduktur, sahabenin anlayışına sahip olmuş demektir. Başa nimet geldiğinde o nimet onun, yolunu şaşırmasına asla sebep olmaz, başa nikmet, musibet geldiğinde de o musibet onu yoldan asla çıkaramaz. Bu olgunluğa sahip olabilmiş bir Müslüman ölümü arzular, şehadeti kovalar. Rahat döşekte yaşlılık neticesinde gelecek bir ölüm ona zül gelir.

Bu algılayışa sahip olan Müslümanlardan oluşmuş bir toplum, bir millet, dünya üzerinde bulunan hiçbir fani güce boyun eğmez. O fani güçlerin kurdukları bütün tuzaklar, oluşturdukları bütün sıkıntılar, anlattığımız algıya sahip olan Müslüman için, zerrece ehemmiyet taşımaz. O sıkıntılar Müslümana gıdıklanma hissi verir ancak. İşte o toplumlar adâleti, huzur ve güveni tesis edebilir ve mazluma kol kanat gerebilir.

Aziz Düşünen!

Biz Müslümanlar üzerimizdeki atâleti ve miskinliği artık bırakmamız atmamız lazım. Kur’an’ın rehberliğinde, Hz. Peygamberin önderliğinde ve örnekliğinde, bize muştulanmış geleceğe, emin adımlarla yürümemizin zamanı geldi. Yarın çok geç olacaktır. şimdi şu saniye şu dakika, özümüzü yakalamaya azmetmemiz lazım.

Gelin şu duaya amin diyelim,

Allah’ım bu Aziz Milleti koru, zalime fırsat verme Mevlam. Mazlumun imdadına yetişecek nefes ve kudreti bize bağışla. Kudretinin ve hikmetinin sebepleri eyle bizi ya Rabbi. Sevgini ve rızanı kazanmayı her şeyin üstünde görebilmeyi ve evlatlarımızı bu düstur üzere eğitip yetiştirmeyi bize nasip et… Amin. Selam ve dua ile…

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow