Kur’an’da Allah’ı unutanların durumu nasıl anlatılmaktadır?

Kur’an’da Allah’ı unutanların durumu nasıl anlatılmaktadır?

• وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ أُوْلَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ
• “Allah’ı unutanlar gibi olmayın ki, Allah da onlara kendi nefislerini unutturmuştur. İşte yoldan çıkanlar onlardır.” Haşr, 19.

Allah’ın emirlerini unutan insanlar zamanla dünyalaşır ve belli bir süre sonra artık dünyanın malı olur. Dünya onu istediği gibi evirir çevirir ve çoğu zamanda paspas hükmünde kullanır. Yani kısacası Allah’ın unuttuğu kimse dünyanın en zavallı mahluku olur. Hiçbir şeye hükmü geçmez ve hiçbir şey de onu önemsemez. Böyle bir hayat zilletle yaşanır ve neticesi hüsran olur. Kur’an bu tür kişilerin dünya hayatlarının da ahiret hayatlarının da perişanlık içinde olacağını anlatır. Bakınız Kur’an’da bu kimseleri durumu nasıl tasvir ediliyor.

وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكًا وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَى
“Kim benim zikrimden yüz çevirirse onun hakkı da, dar bir geçimdir ve biz onu kıyamet gününde kör olarak haşrederiz.
قَالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَنِي أَعْمَى وَقَدْ كُنْتُ بَصِيرًا
(Artık o zaman) o: Rabbim beni niçin kör olarak haşrettin? Hâlbuki ben hakikaten görücü idim. demiştir.
قَالَ كَذَلِكَ أَتَتْكَ آيَاتُنَا فَنَسِيتَهَا وَكَذَلِكَ الْيَوْمَ تُنْسَى
(Allah da şöyle) buyurmuştur: Öyledir sana ayetlerimiz geldi de sen onları unuttun. İşte bu gün de öylece unutuluyorsun.
وَكَذَلِكَ نَجْزِي مَنْ أَسْرَفَ وَلَمْ يُؤْمِنْ بِآيَاتِ رَبِّهِ وَلَعَذَابُ الْآخِرَةِ أَشَدُّ وَأَبْقَى
İşte israf (ve sefahate) sapan ve rabbinin ayetlerine inanmayanları biz böyle cezalandırırız.
Taha, 124-128.

Bu tasvirler karşısında insanın tüyleri diken diken oluyor. Bu duruma düşecek olanlar hiç şüphesiz Allah’ın emirlerini sırtlarının ardına atanlardır. Kur’an’ın düsturlarını yaşanmaz bulanlardır. Bütün bunların neticesinde de günah işlemeyi hayatın normal akışı içinde görüp değerlendirenlerdir. Bu gibi insanlar için günahın ölçüsü yoktur. İşin aslıda bunlar günahlarını küçümserler ve neticesinde akıllarına bile getirmezler. Günahları kendileri için burunlarına konan bir sineğin verdiği rahatsızlık kadar bile rahatsız etmezler. Kur’an bunları şöyle tarif ediyor.

Dünyada İşledikleri Günahları Unutanlar:

إِنَّ الَّذِينَ يُحَادُّونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ كُبِتُوا كَمَا كُبِتَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ وَقَدْ أَنْزَلْنَا آيَاتٍ بَيِّنَاتٍ وَلِلْكَافِرِينَ عَذَابٌ مُهِينٌ
“Allah’a ve peygamberine muhalefet etmekte olanlar muhakkak ki kendilerinden evvelkilerin uğratıldıkları zillet gibi zillete (ve helake) giriftar edilmişlerdir. Hâlbuki biz (onlara) açık açık ayetler de indirmişizdir. (Bunları inkâr eden) kâfirlere horlayıcı bir azap vardır.
يَوْمَ يَبْعَثُهُمُ اللَّهُ جَمِيعًا فَيُنَبِّئُهُمْ بِمَا عَمِلُوا أَحْصَاهُ اللَّهُ وَنَسُوهُ وَاللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ
O günde ki Allah onların hepsini diriltecek de kendilerine neler yaptıklarını haber verecektir. Allah (bütün) on(lar)ı saymış onlar ise bunu unutmuşlardır. Allah her şeye hakkıyla şahittir.”(Mücadele, 5-6.)
Evet aziz Müslüman Allah’ı unutmak demek bu hale talip olmak demektir. Ahireti unutmak demektir. Kur’an Allah’ı unutanların durumunu yani bir nevi Ahiret yurdunu unutanların durumunu başka ayetlerde şöyle dile getirmektedir:

Ahiret Gününü Unutanlar:

الَّذِينَ اتَّخَذُوا دِينَهُمْ لَهْوًا وَلَعِبًا وَغَرَّتْهُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا فَالْيَوْمَ نَنْسَاهُمْ كَمَا نَسُو لِقَاءَ يَوْمِهِمْ هَـذَا وَمَا كَانُوا بِآيَاتِنَا يَجْحَدُونَ
“(O kâfirler) ki onlar dinlerini bir eğlence ve bir oyun edinmişlerdi. Onları dünya hayatı aldatmıştı. İşte onlar nasıl şu günlerine kavuşmayı unuttular ayetlerimizi nasıl bilerek inkâr ettilerse biz de bugün onları öyle unutacağız.”(A’raf, 51.)


Bir başka ayette Allah bu tür insanların durumun ve özelliklede ahiretteki hallerini söyle anlatmaktadır.

وَبَدَا لَهُمْ سَيِّئَاتُ مَا عَمِلُوا وَحَاقَ بِهِمْ مَا كَانُوا بِهِ يَسْتَهْزِئُونَ
“Onların yaptıkları amel (ve hareket)lerin kötülükleri kendilerine (ait olmak üzere) onları çepeçevre kuşatmıştır.
وَقِيلَ الْيَوْمَ نَنْسَاكُمْ كَمَا نَسِيتُمْ لِقَاءَ يَوْمِكُمْ هَذَا وَمَأْوَاكُمُ النَّارُ وَمَا لَكُمْ مِنْ نَاصِرِينَ
(Şöyle) denilmiştir: Siz bu gününüze kavuşmayı nasıl unutmuş idiyseniz bugün biz de sizi öylece (azapta) bırakacağız. Yeriniz ateştir. Yardımcılar(ınız)dan sizi kurtaracak hiçbir (şey ve kimse de) yoktur. ذَلِكُمْ بِأَنَّكُمُ اتَّخَذْتُمْ آيَاتِ اللَّهِ هُزُوًا وَغَرَّتْكُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا فَالْيَوْمَ لَا يُخْرَجُونَ مِنْهَا وَلَا هُمْ يُسْتَعْتَبُونَ
Bunun sebebi şudur: Çünkü siz Allah’ın ayetlerini bir eğlence edindiniz. Sizi dünya hayatı aldattı. İşte bugün onlar buradan çıkarılmayacaklar onların tarziyeleri de kabul edilmeyecektir.”(Casiye, 33-35.)
Değerli Müslüman bu ayetler çerçevesinde sende kendini bir gözden geçer ve kendine şu soruyu sor, acaba Kur’an’ın bahsettiği uyardığı bu kimselerden bir ben miyim? Bu muhasebeni yaptıktan sonra şöyle bir namaza dur ve içten Rabbim ben aciz ve zavallı bir kulunum beni unutma ve unutulanlardan eyleme! De ve kendine gel. Selam ve dua 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow