Ailede Din Eğitimi

Ailede Din Eğitimi

Kıymetli okuyan kardeşim!

 

                Toplumları ayakta tutan ve güçlü kılan en önemli unsur gelecekleri olan çocuklarına verdikleri maddi ve manevi eğitimdir. Çocuklarımızın vatan ve millet sevgilerini güçlendiren ve bu sayede toplumsal barışın harcı olan din eğitimi fevkalade önem arz etmektedir.

Bu doğrultuda Dünyadaki varlığımızın kalıcı olması millet olarak huzur ve mutluluğumuz birlikte uhrevi hesabımızın kolaylığı için çocuklarımıza büyük bir itina ile vermek zorunda olduğumuz din eğitimi çok önemlidir. Bu çerçevede şunu aklımızda iyi tutmak gerek ki; din eğitimine gerekli önem ve ciddiyetle yaklaşırsak hem ailevi hayatımızdaki problemleri hem toplum nezdinde ki sorunları sevgi ve kardeşlik ekseninde çok daha rahat çözme imkânı elde edeceğiz. Allah (c.c) Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: ‘Biliniz ki mallarınız ve çocuklarınız sizin için bir imtihan aracıdır. Allah katında ise büyük mükâfat vardır.’’diyor. Bu ifadeden de anlaşıldığı gibi, din eğitimine gereken önemi vermezsek çocuklarımızı mesuliyetinden sadece bu dünyada değil ahrette de kurtulamayacağız. Yani Hesabımız çok zor ve ağır olacaktır.

Şimdi elimizi iki başımızın arasına koyup düşünmemiz lazım. Bu dünya ve ahiret hesabımı kolay kılmak ve kâra dönüştürmek için ne yapmalıyız.

Bu sorunun cevabı yukarıda aktardığımız ayet ve bu ayete benzeyen ayetlerdir. Tabi Nebevî yöntem bu işin olmazsa olmazıdır. Bunu sağladığımızda ortaya çıkacak olan sonuç bize İç huzura, sekîneye ve dengeli bir kişiliğe sahip olmuş bir nesildir. Bu nesil ancak ve ancak din eğitimiyle vücuda getirilebilir. Gerçek bir din eğitiminin çocuğumuza verilmesine vesile olmak cennete gitmemize vesile olmak demektir. Bu Aynı zamanda toplumda ahlaklı edepli ve birbirini sırf Allah rızası için seven bireylerin yetiştirilmesi demektir. Efendimizin şu hadis de bizden bunu istemektedir. ’’Bir insanın evladına bırakabileceği en güzel miras güzel ahlaktır.’’ (Tirmizi-birr 33)

 

 Son olarak şunu önemle belirteyim ki: Din eğitimi huzur ve güveni sağlamakla birlikte toplumun bekasının da teminatıdır. Toplum için bir bedenin şah damarı gibidir. Bu damarın kesilmesi değil zayıflaması bile toplumu büyük bir kaosa itecektir. Dolayısıyla çocuklarımızın din eğitimine önem vermeliyiz.

 Rabbim bu tür tehlikelerden toplumuzu ve bütün Müslüman toplumları korusun. Çocuklarımıza verdiğimiz din eğitimi ile hem bu dünyada hem ahrette onları bizlere göz aydınlığı kılsın.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow